Sklerotizace je jednou z metod odstraňování křečových žil (varixů). Při sklerotizaci se do křečové žíly malými vpichy aplikuje speciální roztok, který naruší žilní stěnu, způsobí její slepení a postupným prorůstáním vaziva dojde k uzávěru průsvitu žíly. Ihned po skončení výkonu se na končetinu aplikuje kompresní bandáž, obvykle punčocha II. k. t.. Obecně platí – čím delší a důslednější je zevní komprese po sklerotizaci, tím lepší a trvalejší je výsledný efekt. Zdravotní i kosmetický úspěch sklerotizační léčby je plně závislý na následné kompresní léčbě. Pokud pacient nedodrží doporučený způsob komprese, nebude mít léčba očekávaný efekt !!!

Zásady kompresní léčby po sklerotizaci:
  • Stehenní punčocha II.kompresní třídy je nasazena bezprostředně po zákroku v ambulanci (je nutné ji přinést sebou).
  • První 3 dny po zákroku je nutné mít punčochu trvale, tzn. 24 hodin denně. Nelze ji sundat ani při sprchování.  I krátký okamžik, kdy se ošetřená končetina ocitne bez komprese (bez tlaku punčochy), může nejen zmařit léčebný zákrok, ale také způsobit následné komplikace ve formě zánětů. 
  • Po 3 dnech od zákroku si vleže sundejte punčochu, odstraňte náplasti, popř. tampony a znovu si nasaďte punčochu. Po odstranění mohou být v místech vpichů drobné modřinky, zatvrdlinky, které je vhodné ošetřit krémem nebo gelem obsahují Heparin. Pokud by se objevily neobvyklé příznaky, ihned kontaktujte ošetřujícího lékaře.
  • Dále  minimálně po dobu 2 týdnů od zákroku není možné ani krátkodobé sezení či stání bez nasazené punčochy (např. není možné stát ve sprše, vstávat v noci na WC apod.). Doporučuje se sprchovat s punčochou a teprve po osušení vleže na posteli ji vyměnit za suchou. Je možné sprchovat se vsedě ve vaně, ale punčochu je nutné odložit až ve chvíli, kdy je noha ve vodorovné poloze a po osprchování a osušení ve vaně navléci suchou (noha musí zůstat po celou dobu ve vodorovné poloze). Pokud punčochu odložíte na noc, bude nutné ji nasadit i v případě, že v noci jdete na WC. Z tohoto důvodu někteří pacienti upřednostňují nošení punčochy i přes noc.
  • Následující kompresní léčba se řídí pravidly pro léčbu žilní insuficience. Závisí na nálezu a rozsahu zákroku. Obvykle je upřesněna lékařem při kontrole.
  • Vzhledem k nutnosti nošení punčochy po dobu několika týdnů provádíme sklerotizace jen v období od září do dubna.
  • Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost, ani žádná jiná omezení.
Další doporučení a pokyny pro úspěšnou sklerotizaci:

Bezprostředně po zákroku (po odchodu z ambulance) musíte ještě minimálně 30 – 60 minut nepřetržitě chodit než nasednete do auta nebo jiného dopravního prostředku. V prvních 3 dnech se vyhněte výkonostnímu sportu, doskokům a dopadům na dolní končetiny, není vhodné ani dlouhé stání na místě. V následujících dnech je vhodné dodržovat přiměřený pohybový režim (chůze). Minimálně 24 hodin po sklerotizaci neužívejte léky, které mohou ovlivnit srážlivost krve.

Možné komplikace:

Infiltráty: Jedná se o bolestivé, někdy i trochu začervenalé zatvrdliny pouze v průběhu sklerotizované žíly. Mohou vzniknout v místě větších varixů a zejména pak u pacientů, kteří nedostatečně dodržují předepsaný léčebný režim.Léčba spočívá v důsledném nošení kompresivní punčochy a místní aplikaci mastí či gelů s obsahem heparinu.

Flebitida: Jedná se o rozsáhlejší zánětlivé postižení povrchních žil. Projevuje se bolestivostí a zarudnutím povrchních žil, které je většího rozsahu a šíří se do jejich okolí. Někdy má pacient i zvýšenou teplotu. Léčí se  důslednou elastickou bandáží, mastmi a gely s obsahem heparinu, popř. venotoniky a antibiotiky.

Flebotrombóza: Jde o zánětlivé postižení hlubokých (vnitřních) žil. Projevuje se především masívním otokem (zvětšením obvodu) končetiny, spontánní i pohmatovou bolestivostí lýtka a stehna, zvýšenou teplotou a zvýšením tepové frekvence. Při léčbě je nutná hospitalizace.

Hyperpigmentace: Tmavě hnědavé zabarvení kůže v místě sklerotizované žíly. Obvykle po čase sama vymizí. Částečně lze léčit bělícími krémy, laserem..

Alergické reakce: Místní (na náplast, dezinfekční prostředek, punčochu) a celkové (kopřivka nebo jiná celková alergická reakce).

Jiné komplikace: Přechodné neurologické symptomy  (např. poruchy zraku) a migréna.